AZ ORR – MIT CSINÁLNAK A SZAGOK?

Amikor az illatokról beszélünk, meg kell vizsgálnunk magát az érzékszervet is. Az orr fontos a légzés szempontjából, mivel a levegő a tüdőbe itt melegszik fel, és a szennyeződések itt szűrődnek ki. Az orrüreg tetején található a tényleges érzékszerv.

reukorgaan.jpg

Csak olyan anyagokat tudunk szagolni, amelyek gáz vagy pára formájában lebegnek a levegőben. Az illat érzékelése úgy jön létre, hogy az illatanyagok feloldódnak egy nyálkarétegben, és speciális érzéksejtek felismerik őket. A receptorsejtek egy adott illatanyagra specifikusan működnek, így például csak korlátozott számú sejtünk van arra, hogy egy rózsa illatát érezhessük. Ez azt is jelenti, hogy van egy maximum, amit érezni tudunk. Túlterhelés esetén pedig abbahagyjuk az érzékelést, és nem tudjuk tovább érezni az illatot, amely egyébként olyan gazdagon jelen van.

Érdekes tények

Az orrunkkal való szaglás és a szánkban való ízlelés elválaszthatatlanul összekapcsolódik. Amikor komolyan megfázunk, már nem igazán lehet ízlelni. Azt mondjuk: Ízlelés = Szaglás+Ízlelés

A szaglás hasznos az ételek minőségének ellenőrzésekor és figyelmeztet bennünket, ha valami nincs rendben. Ez a legősibb érzékszervünk, és szoros kapcsolatban áll a mélyebb érzéseinkkel, például ösztönökkel és félelmekkel. Az illatok finom módon befolyásolhatják az érzelmi életünket. Néhány példa:

Amerikai kutatások szerint a frissen sült kenyér illata ösztönzi a házvásárlást.

A híres japán munkakedvet az is okozza, hogy sok cég reggelente citromolajat és más serkentő illatokat terjeszt a légkondicionálón keresztül.

A párizsi metróban egyes helyeken fenyőillatot terjesztenek, hogy az utasok ellazuljanak.

Illatok leírása

Az illatokat csak olyan illatokkal lehet leírni, amelyeket már ismersz. Tegyük fel, hogy egy földönkívülinek kellene elmagyaráznod a rózsa illatát, nem jutnál messzire; a virágos, édeskés, mézes jelzők csak újabb kérdéseket vetnének fel. Szükséged van a közvetlen tapasztalatra ahhoz, hogy kommunikálni tudj róla. Ahogy a hangot magasság és hosszúság alapján lehet megmagyarázni, a fényt pedig különböző színek kombinációjaként a saját intenzitásukkal, úgy próbálják az illatokat is évszázadok óta logikus módon leírni. Egy érdekes rendszer az alábbi, amelyet gyakran használnak a parfüm világában. Érdekes megnézni, hogyan illatozik a szerecsendió, egy bárány vagy a kelkáposzta.

  1. Virágos, édes
  2. Gyümölcsös, lédús
  3. Éteres, friss
  4. Füves, zöld
  5. Fűszeres, fűszer
  6. Fás, kemény
  7. Földes, gyökérillatú
  8. Balzsamos, gyantás
  9. Égett, füstös
  10. Éteres, olajos
  11. Viasszerű, zsíros
  12. Állati, meleg

Az emberi reakció a szagokra

Sok állítás van arról, hogy az illatok varázslatos hatással vannak az emberek viselkedésére. Ilyenkor az állatvilágra tekintenek, ahol a kutyák megszagolják egymást, hogy eldöntsék, barátként vagy ellenségként tekintenek-e a másikra, vagy ahol a férfi lepkék egy kilométer távolságból is megérzik a nőstények illatát. Az embereknél is feltételeznek hasonló mechanizmusokat, ezeket nevezzük feromonoknak.

Feromonok

A feromon egy kémiai hírnök, amely üzeneteket közvetít egyazon faj egyedei között. (Wikipedia)

A legismertebb példa valószínűleg az, amikor egy csoport nő néhány hónapig együtt él egy házban. A menstruációs ciklusaik összehangolódnak, így végül minden nő egyszerre menstruál. A feromonoknak különféle tulajdonságokat tulajdonítanak, például ha felkened őket, ellenállhatatlanná válsz a másik nem számára! Mit gondolsz a következő hirdetésről:

“Alter Ego Férfiaknak három emberi feromonnal”

Az Alter-Ego az első termék a maga nemében, amely nem csak egy vagy két feromont tartalmaz, hanem három -3- emberi feromont, gondosan összekeverve egy olaj alapú illatban, amelynek a nők egyszerűen nem tudnak ellenállni!

Kiderült, hogy az Alter Ego egy kivételesen stabil termék, amely következetesebb eredményeket hoz, mint a legtöbb más feromon termék. Ez azt jelenti, hogy a hatás, amelyet ma egy személyre gyakorol, általában holnap, holnapután stb. is meg fog jelenni. Amikor egy kívánt eredményt hoz egy másik személy vagy csoport esetében, különösen elégedett lesz vele, hogy ugyanazt az eredményt újra előidézheti, amikor csak akarja.

Forrás: Ezeket a történeteket alig tudjuk komolyan venni, bár csábító hinni bennük. Az emberek számára a feromonok jelentősége azonban csekély az állatvilághoz képest:

Az illat az évszázadok során egyre kevésbé fontos lett kulturálisan, a nyugati világban gyakran inkább a bűz megelőzéséről vagy elrejtéséről van szó. Számunkra az illat valami szubjektívvé vált, gondolj csak bele, hogy egy kutya valamit büdösnek talál, számára az illat olyan, mint a látvány, és egyszerűen csak érzékeli! Vannak még mindig olyan kultúrák, amelyek fontosnak tartják az illatot. Például, amikor egy szeretett baráttól búcsúznak, néhány pápuai Új-Guineában a másik hónalja alá nyomja a kezét, majd a saját testükhöz dörzsölik a kezüket. Mintha egy fénykép lenne, magukkal viszik a másik illatát.

Amellett, hogy kulturálisan kevésbé fordítunk figyelmet az illatokra, testileg is kevésbé vagyunk felruházva, mint az állatok, és a feromonok érzékeléséhez szükséges szervek csak alig észrevehetők az orrüregben, hasonlóan a vakbélhez vagy a farokcsonthoz. Ez az ún. vomeronazális szerv, amely az ábrán még a tényleges szaglószerv előtt helyezkedik el. Az emberek, és sok más emlős, a metszőfogak mögött egy csatornával rendelkezik a szájpadláson át, amely lehetővé teszi a feromonok jobb érzékelését. Nálunk azonban ez a szerv már alig észlelhető, ellentétben például a lovakkal vagy macskákkal.

Az illat csökkent érzékelésével párhuzamosan csökkent az illattermelés is. Az úgynevezett apokrin mirigyekről beszélünk, amelyek például a gorillák vagy a csimpánzok egész testén megtalálhatók és feromonokat választanak ki. Az emlő körül még megtalálhatók ilyen mirigyek, amelyek megkönnyítik az újszülött számára a mellbimbó megtalálását. Csak a nemi szervek körül és a hónaljban találhatók még néhány ilyen mirigy. Az emberekre gyakorolt feromonok hatását gyakran túlbecsülik, és a csodák, mint amilyeneket a fenti hirdetés is próbál elhitetni velünk, biztosan nem így fognak történni. Az igazi csoda valószínűleg az lesz, hogy ez a cég csillagászati nyereséget fog termelni a hiszékeny vásárlóközönségnek köszönhetően. Alter ego…..

Mit is csinálnak a szagok valójában?

A szagok befolyásolják a tudatunkat, és jól képesek bennünket egy adott hangulatba hozni. Nem kényszerítenek, hanem meghívnak. Az biztos, hogy a citrom élénkítő, és kellemes szagolni munka közben. Javíthatja a munkád minőségét. Vagy a jázmin, amely ellazító hatású, kellemes lehet, ha lefekvés előtt megszagolod. De ez nem jelenti azt, hogy a citrom miatt dolgozni, vagy a jázmin miatt aludni fogsz. A szagok extra értéket adnak a világnak, még ha nem is mindig vagyunk tudatában ennek, de tény, hogy azok az emberek, akik valamilyen okból elvesztették a szaglásukat, nagyobb eséllyel tapasztalnak depresszív panaszokat.

Az illatok felbecsülhetetlen értékűek lehetnek, de a valódi munkát nekünk magunknak kell elvégeznünk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük